header

The Star Wars

02:23 Kielo 0 Comments Category :

Można zarzucić mi cynizm, ale z ten projekt, jak żaden inny w uniwersum Star Wars, wydaje się być spod znaku "pomysły się skończyły, ale kasę trzeba dalej zarabiać".

Założenie było w teorii ciekawe. Jak wiemy George Lucas spędził mnóstwo czasu zmieniając i poprawiając scenariusz swojej kosmicznej epopei "Star Wars".
Ostateczna wersja, czyli ta, której ekranizację oglądaliśmy w kinie, znacząco różniła się od pierwszej wersji roboczej, którą Lucas zatytułował "The Star Wars".
Wydawnictwo Dark Horse postanowiło użyć ową wersję roboczą jako podstawę do scenariusza komiksu, który miał być swego rodzaju "co by było gdyby Lucas zekranizował ten właśnie scenariusz".

Po lekturze komiksu doszedłem do wniosku, że odpowiedź jest prosta: film byłby katastrofą i 40 lat później nikt by o nim nie pamiętał.

Nie chce zdradzać za wiele, mogę jedynie napisać, że historia ma zbyt dużą ilość bohaterów, fabuła pomimo swojej prostoty wydaje się być zagmatwana, postaci są papierowe, całość jest przegadana a dialogi "drętwe".
Uważam że potrzeba specjalnego talentu, żeby stworzyć scenariusz, w którym tyle się dzieje i sprawić, żeby był aż tak nudny.

Strona graficzna jest jak najbardziej w porządku, jednym z założeń tego projektu był pomysł wykorzystania projektów Ralpha McQuarrie i to akurat wyszło ciekawie.

Kilka słów na temat wydania.
Nudna, nic nie wnosząca i niekanoniczna (nawet wtedy) historia, doczekała się wydań tak różnorodnych i w niespotykanej jak na Dark Horse ilości, że teza o kolokwialnym "skoku na kasę" nasuwa się sama:
6 wariantów (oprócz podstawowego), oraz dodruk pierwszego zeszytu, zbiorcze wydanie w miękkiej oraz twardej oprawie plus deluxe edition - niewiele serii może pochwalić się takim potraktowaniem.

Ostatnią rzeczą, która zasługuje na uwagę jest dosyć ciekawe potraktowanie części wariantów do zeszytu pierwszego.
Wariant podstawowy został stworzony przez Nicka Runge a dwa następne warianty, autorstwa Jan Duursemy i Douga Wheatley, wygladają jak kopie obrazu Rungea narysowane w ich własnym stylu.

The Star Wars #1 autor Nick Runge
The Star Wars #1 wariant Duursema
The Star Wars #1 watiant Wheatley
The Star Wars #1 wariant sklepu Midtown Comics
The Star Wars #1 wariant sklepu Things From Another World
The Star Wars #1 wariant sklepu Forbidden Plannet
The Star Wars #1 wariant konwentu New York Comic-Con
The Star Wars #1 dodruk


The Star Wars #2 autor Nick Runge
The Star Wars #2 wariant Ralph Mquarrie
The Star Wars #3
The Star Wars #4
The Star Wars #5
The Star Wars #6
The Star Wars #7
The Star Wars #8


The Star Wars #0
The Star Wars TPB
The Star Wars HC


The Star Wars Deluxe Edition (pudełko)


The Star Wars Deluxe Edition zawartość - The Star Wars powiększone wydanie w twardej oprawie, The Star Wars #0 powiększone wydanie w twardej oprawie, kolekcja okładek w twardej oprawie


The Star Wars Deluxe Edition inny widok na zawartość


The Star Wars kolekcja okładek - każda z nich jest oddzielnie wydrukowana na wysokiej jakości papierze


RELATED POSTS

0 comments